Profil szkoły

PATRON NASZEJ SZKOŁY

Maria Skłodowska urodziła się w Warszawie w dniu 7 Listopada 1867 r. Rodzice jej   byli pedagogami. Gimnazjum ukończyła w 1882 r. ze złotym medalem. Od najmłodszych lat pragnęła poświęcić się pracy naukowej. W 1891 r. wstąpiła na Uniwersytet w Paryżu na Wydział Nauk Ścisłych. Pomimo fatalnych warunków materialnych ukończyła w 1893 r. studia nauk fizycznych, a w 1894 r. – nauk matematycznych. Po skończenia studiów wróciła do kraju. Nie mogąc tutaj pracować naukowo, wyjechała po kilku miesiącach do Paryża. W 1895 r. wyszła za mąż za Piotra Curie, profesora fizyki w Szkole Przemysłowej Fizyki i Chemii w Paryżu. Sławę naukową Maria Skłodowska zdobyła nie tylko odkryciem polonu i radu. Pracowała nad promieniotwórczością pierwiastków i stała się Twórczynią tej dziedziny nauki. Dzięki temu poznano szereg pierwiastków obdarzonych zdolnością samorzutnej przemiany w inne pierwiastki. Obalony zatem został pogląd o substancji nierozkładalnej, jako nośniku indywidualnych cech materii. Wiedziano już wówczas, że różne pierwiastki chemiczne są zbudowane z atomów, że atomy te są dla każdego pierwiastka inne, różniące się budową, masą, właściwościami chemicznymi i że są to najdrobniejsze trwałe cząstki pierwiastka. Maria Skłodowska - Curie była dwukrotną laureatką nagrody Nobla. Raz z dziedziny fizyki w 1903 r. wraz ze swym mężem za odkrycie polonu i radu, powtórnie zaś w 1911 r. z dziedziny chemii za wyodrębnienie w stanie czystym preparatów radu oraz radu w stanie metalicznym. W 1903 r. uzyskała tytuł doktora nauk fizycznych Uniwersytetu Paryskiego. W 1906 r. zmarł tragicznie jej mąż i od tej pory Maria zaczęła prowadzić sama prace w niezwykle trudnych warunkach laboratoryjnych. Objęła także katedrę na Uniwersytecie Paryskim.

Nasza rodaczka była jedną z najpopularniejszych postaci świata naukowego. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Była członkiem honorowym setek towarzystw naukowych oraz profesorem honorowym wielu wyższych uczelni. Zmarła 4 lipca 1934 r. w sanatorium na południu Francji. Pochowano ją na skromnym cmentarzyku pod Paryżem.

10 grudnia 1903 roku Akademia Nauk w Sztokholmie ogłosiła przyznanie nagrody Nobla z fizyki dla Marii Skłodowskiej - Curie, Piotra Curie i Henryka Bacquerela za wyniki badań nad promieniotwórczością.

W 1911 r. Akademia nauk w Sztokholmie przyznała drugą nagrodę Nobla dla Marii Skłodowskiej - Curie w dziedzinie chemii, za pracę nad określeniem własności fizycznych i chemicznych polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.

INFORMACJE OGÓLNE

Szkoła Podstawowa nr 1 w Łobzie jest najstarszą szkołą w Łobzie, działa od 1945 roku. Obecnie uczęszcza do niej 355 uczniów w klasach 1-6. W tym w klasach 1-3 (nauczanie zintegrowane) uczy się 162 uczniów, a do klasach 4-6 uczęszcza 193 uczniów.

KOŁA ZAINTERESOWAŃ  I  ORGANIZACJE

W naszej szole działa wiele kół zainteresowań (21) oraz różnych organizacji (5)

1. Liczę z Pitagorasem - opiekun Zofia Potoczek

2. Z komputerem za pan brat - opiekun Jerzy Poczykowski

3. Koło języka niemieckiego - opiekun Elżbieta Kozłowska

4. Angielski na wesoło - opiekun Jakub Zieniuk

5. Koło języka angielskiego - opiekun Danuta Szymanek

6. Gramy w szachy - opiekun Krystyn Sola

7. Koło polonistyczno-recytatorskie - opiekun Krystyna Sola

8. Koło kulturalne-medialne (sekcja teatralna)- opiekun Ewa Górny

9. Koło kulturalno-medialne (sekcja medialna)- opiekun Danuta Hamera

10. Koło wokalno-tanczeczne "Bez Nazwy" - opiekun Małgorzata Zieniuk

11. Koło plastyczne - opiekun Małgorzata Janczura

12. Koło plastyczne - opiekun Grażyna Tymoszczuk

13. Koło plastyczne "Poznajemy nowe techniki plastyczne Malujemy pastelami", "

- opiekun Małgorzata Żaczek

14. Zabawa w  teatr - opiekun Beata Zapalska i Piotr Kowalczyk

15. Koło wokalno-taneczne "Jedyneczka" - opiekun Bożena Korniluk

16. Szkolna Strona Internetowa - opiekun Jakub Zieniuk

17. Koło plastyczne "Poznajemy nowe techniki plastyczne Malujemy akwarelami"

- opiekun Małgorzata Żaczek

18. Koło wokalne - opiekun Sławomira Kiwała

19. Koło mediatorów - opiekun Danuta Ligęza

20. Warsztaty "Symulacja twórczego myslenia" - opiekun Krystyna Mozolewska

21. Mali Przyrodnicy - opiekun Jolanta Śliwa

1. Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP)

2. Liga Ochrony Przyrody (LOP)

3. Uczniowski Klub Sportowy (UKS) "Jedyneczka"

- sekcja szachowa,

- sekcja gier drużynowych i lekkoatletycznych

4. Koło Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK)

JĘZYKI OBCE

Oecnie, w Szkole Podstawowej nr w Łobzie uczniowie mają możliwość przyswajania dwóch języków obcych. Na dzień dzisiejszy są to: język niemiecki oraz język angielski. Języka niemieckiego nauczają Pani Elżbieta Kozłowska oraz Pan Jarosław Świrski. Natoiast języka angielskiego nauczają: Pani Danuta Szymanek oraz Pan Jakub Zieniuk.

INTEGRACJA W NASZEJ SZKOLE

W naszej szkole wszystkie dzieci mają równe szanse edukacji. Świadczy o tym fakt, że uczęszcza do naszej szkoły 21 uczniów niepełnosprawnych, a część z nich objęta jest nauczaniem indywidualnym.

Warto wymienić, że w naszej szkole istnieją również klasy integracyjne, w których uczą się dzieci niepełnosprawne wraz z innymi uczniami. Nasza szkoła posiada trzy takie klasy:

- 3b (26 uczniów),

- 4b (20 uczniów),

- 5c (21 uczniów).

Wszyscy uczniowie otrzymują równe szanse edukacji, a co za tym idzie, szansę na wzajemne poznanie się - pełną integrację.

Tadeusz Sikora
(2007-12-03 10:32:34)